Podsumowanie pierwszego dziesięciolecia parafii Rzymsko-Katolickiej w Brzeźnie

Komunii św. rozdzielono od 1951 r. do 1954 włącznie około 39.000 / z poprzednich lat notatek brak /. Obecnie ­w Roku Eucharystycznym liczba przystępujących do Stołu Pańskiego wzrasta. Za okres od 1945 r. do 1949 włącznie na podstawie ksiąg parafialnych ochrzczono 826 dzieci, nawróconych (ewangel.) na wiarę katolicką 4 osoby, udzielono bierzmowania w drugiej wizytacji Arcypasterskiej 347 wiernym, (z pierwszej wizytacji notatek brak), zawarło związków małżeńskich 193, do I Komunii św. przystąpiło 363 dzieci, zmarło 222 osoby. Wizytacje dziekańskie odbywały się każdego roku i można je sprawdzić w księgach parafialnych.

Oto w krótkim zarysie rozwój i praca naszej nowej parafii. Zdajecie sobie wszyscy jasno sprawę i trzeba przyznać z całym uznaniem, że dużo włożyliście ofiar pieniężnych i trudu, by doprowadzić świątynię tutejszą i filialne do stanu w jakim się obecnie znajdują. Każdy z pewnością włożył tu swoją cegiełkę. W tych ofiarach Waszych szczodrych dłoni, daje się odczuć Wasze gorące przywiązanie do wiary świętej. Chlubą to jest dla Was coście zrobili. Niech dobry Bóg stokrotnie Wam to wynagrodzi, niech błogosławi Waszym rodzinom w tym Roku Eucharystycznym, który obecnie obchodzimy. Idźmy śmiało naprzód, oparci i ufni w pomoc Bożą, dziękując zarazem gorąco za łaski otrzymane w tym dziesięcioleciu.

Przypominają mi się słowa pewnego kapłana, który do Was powiedział, że świątynia ta należy do najpiękniejszych na Wybrzeżu. Starajmy się więc wszyscy na ile nas tylko stać, aby Jezus nie pozostał sam w tej odnowionej świątyni, lecz by miał coraz więcej serc kochających i wiernych, Jemu i Matce Niebieskiej, która nas otacza płaszczem swej macierzyńskiej opieki. ­